Barkod teknolojisinin vazgeçilmez donanım parçalarından birisi olan barkod yazıcı hemen her sektörde işleri kolaylaştırmak, hızlandırmak ve verimliliği arttırmaktadır. Üreticiler barkod ile gerek yurt içi satışlarını gerekse yurtdışı satışlarını kolayca yapabiliyor, takip edebiliyorlar.

Barkod teknolojisi, birbirine paralel dikine çizgilerin numaralandırılması ile oluşmaktadır. Barkodda yer alan numaralar ülke kodunu, üretici kodunu, ürün kodunu ve kontrol kodunu ifade etmektedir. Barkodları yazdırmak için ise farklı özelliklere ve teknolojilere sahip, bir tür bilgisayar çevre birimleri olan barkod yazıcı çeşitleri kullanılmaktadır.

Barkod yazıcılar bilindik yazıcılardan farklı olarak doğrudan yapıştırılabilen ya da kullanılan etiketler basmaya yarar. Barkodun kullanım alanı çok geniş olduğu için barkod yazıcılar da hemen her sektörde tercih edilebilir.

Bir tür kimlik oluşturma işlemi olan barkodlama ile bir ürünün fiyatı, ölçüleri, rengi, içeriği gibi pek çok detaya kolayca ulaşılabilir. Ürünlerin ilk üreticiden nihai tüketiciye kadar her aşaması barkod sistemiyle izlenebilir. Hızlı ve kolay işlem yapmaya yaradıkları için özellikle zaman kaybı yapılmaması gereken sebze, meyve, et, süt ürünleri gibi alanlarda barkodlar zaman kaybını önleyerek bütçe tasarrufu sağlar.

Bununla birlikte barkod yazıcı kullanılırken performansı çok önemlidir. Verimliliği yüksek yazıcılarla işleri daha seri yürütebilmek mümkünken makinenin yetersiz kaldığı noktalarda işler yavaşlayabilir, sıra oluşabilir, marka imajı zarar görebilir.

Barkodlarla ilgili en önemli noktalardan birisi barkodların silik olması ve okuyucu tarafından okunamamasıdır. Barkod okuyucu barkodu okuyamadığında işler duracak, bu durum hem işletme sahipleri için zaman kaybına hem de müşteri kaybına neden olacaktır. Dolayısıyla barkod yazıcı seçerken kalite göz ardı edilmemelidir.

Piyasada pek çok yazıcı vardır ve bunların her birinin özellikleri, fiyatları farklıdır. En temel barkod yazıcı tipleri mürekkep püskürtmeli, nokta vuruşlu, lazer ve termal olanlardır. Mürekkep püskürtmeli, nokta vuruşlu ve lazer barkod yazıcı tipleri orta kalite barkodlar oluşturur. Uzun vadede bakımları maliyetlidir. Malzeme israfı yaratma olasılıkları fazladır ve orta düzey barkod tarayıcı okunabilirliğine sahiptirler.

Direkt termal ve termal transfer yapabilen termal baskılı yazıcılar çevre dostu ürünlerdir. Daha yüksek kaliteli barkodlar oluştururlar ve daha ekonomiktirler. Bunların en temel baskı özellikleri şöyledir:

  • Direkt termal: Bu tür barkod etiketleri termal baskı kafasına ısı uygulanmasıyla harekete geçer. Mürekkep, toner ve kurdele yer almaz. Bu nedenle renkli yazdırma da yapamaz. Basılan etiketler ışığa ve sıcağa maruz kaldıkça okunmayacak derecede solabilir. Yine de nakliye etiketleri ve makbuzlar için yaygın olarak tercih edilir.
  • Termal transfer: Bu tür barkod etiketleri termal baskı kafası kullanırlar. Termal baskı kafası mürekkebi etiket yüzeyine eriten kurdeleye ısı uygular. Elde edilen baskı uzun zaman aynı okunurlukta kalır. Grafikler, logolar, metinler ve daha farklı malzeme türlerinde yazdırılabilir. Özellikle ürün tanımlama, varlık etiketleme, stok takibi gibi alanlarda termal transfer tercih edilir.

Barkod yazıcı çeşitleri söz konusu olduğunda baskı teknolojileri dışında bir diğer nokta yazıcıların kullanım amacıdır. Kullanım amaçlarına göre barkod yazıcılar endüstriyel ve masaüstü ürünler olarak ikiye ayrılırlar.

Endüstriyel Barkod Yazıcı

Endüstriyel barkod yazıcı modelleri zorlu ve yüksek hacimli baskı uygulamalarına özel olarak tasarlanmışlardır. Son derece dayanıklıdırlar ve sert akşamlardan imal edilmişlerdir. Depolar, dağıtım, sağlık, lojistik ve çeşitli üretim alanları için özel geliştirilmiştir. Masaüstü barkod yazıcılarına nazaran çok daha fazla medya kapasitelerine sahiptirler.

Endüstriyel barkod yazıcılarla yapılabilecekler oldukça fazladır. Herhangi bir büyüklükte etiket tasarımı yapılabilir. Bu etiketin yüksek çözünürlüklü baskısı alınabilir.

Masaüstü Barkod Yazıcı

Masaüstü barkod yazıcı çeşitleri küçük ölçekli işletmelerin ihtiyacı olan etiketlerin basımına uygundur. Perakende uygulamalarında, ofis içi uygulamalarda tercih edilebilir. Endüstriyel barkod yazıcılardan farklı olarak son derece kibar tasarımları vardır. Masanın üzerine kolayca sığabilir.

Her ne kadar masaüstü barkod yazıcılar ebat olarak küçük olsalar da endüstriyel barkod yazıcılara eşdeğer baskı hızı ve baskı kalitesi gösterebilmektedir.

Eğer haftada binden fazla barkod basım ihtiyacınız olmayacaksa masaüstü barkod yazıcılar ihtiyacınızı karşılayabilir. Fakat daha yüksek sayıda ve daha farklı özelliklerde barkod basmanız gerekecekse ihtiyacınıza uygun olanı endüstriyel barkod yazıcı olacaktır.

Barkod Yazıcı Fiyatları

Barkod yazıcı ihtiyacı olanların en çok merak ettikleri konulardan birisi fiyatlar olmaktadır. Barkod yazıcı fiyatları pek çok unsura göre farklılık gösterir. Yazıcıların modellerine, baskı hızlarına, ribon kapasitelerine ve daha başka özelliklerine göre farklı fiyatları vardır.

Yine barkod yazıcı markaları arasında da fiyat farkı bulunur. Markaların çeşitli modelleri olduğu için bütün modellerin fiyatları da aynı değildir. Bununla birlikte barkod yazıcı seçerken sadece fiyata odaklanıp daha ucuz olan tercih edilmemeli, özelliklerine, ihtiyacınıza cevap verip vermeyeceğine odaklanmalıdır. Çoğu zaman kullanım pratikliği ve baskı kalitesi ile yazıcılar maliyetlerini kısa sürede çıkarabilmek, uzun soluklu avantajlar sağlamaktadır.

Barkod Art olarak sayfamızda en seçkin markaların en çok tercih edilen barkod yazıcı modellerine yer veriyoruz. Koşulsuz müşteri memnuniyeti ilkemizle kalite standartlarımızdan taviz vermeden, en iyileri tercihinize açıyoruz.

Her biri ürünün detaylarını inceleyebilmenize, doğru karar verilmesine yardımcı oluyoruz. Ürün yelpazemizi geniş tutarak her ihtiyaca uygun alternatifler sunuyor, bütün ürünlerimizi en uygun fiyatlarla satışa açıyoruz.

Barkod yazıcı modellerimizin fiyatları marka ve özelliklerine göre değişse de daima en iyi ürün, en iyi fiyat politikası takip ediyoruz. Alanında en çok tercih edilen üç markaya ev sahipliği yapıyoruz.

Argox, Zebra ve TSC markalarının en çok tercih edilen ve en yeni barkod yazıcı modellerini sayfamızda bulabilirsiniz. Her biri en kaliteli ürünler olduğu için ihtiyacınıza ve bütçenize göre rahatlıkla karar verebilirsiniz.

Argox Barkod Yazıcı

Argox barkod yazıcı çeşitleri uzun yıllardır sektörün en çok tercih edilen leridir. Marka sadece bu alana yoğunlaşarak farklı ihtiyaçlar için çeşitli modeller geliştirmiş bulunuyor.

Hepsinde de kullanıcıların işlerini pratikleştirecek, kullanımı kolay, verimliliği yüksek ürünler ile öne çıkıyor. En çok tercih edilen Argox barkod yazıcı modellerini şunlar oluşturuyor:

  • OS-214 PLUS,
  • CP-2140,
  • X-1000VL,
  • X-2300V,
  • X-3200,
  • G-6000.

Zebra Barkod Yazıcı

Zebra barkod yazıcı alanında en çok tercih edilen markalardan bir diğeridir. Zebra’nın en iddialı olduğu nokta dayanıklılığı oluyor. Barkod yazıcıların bozulması ya da arızalanması halinde operasyonların aksayacağını, Zebra kullanıcılarının böylece bir dertlerinin olmayacağını vadediyor.

Farklı özelliklerde ve fiyatlarda barkod yazıcı modelleri bulunan Zebra, kaliteli yapısı ve performans arttıran yazılım setleriyle dikkat çekiyor. En yoğun çalışma koşullarında dahi sürekli çalışabilen modeller, özerkliği, zekası ve üst düzey güvenlik detayı ile kullanıcılarına güven veriyor.

50 yıllık termal baskı inovasyonuyla birlikte güvenilirlikten ödün vermeden masaüstü yazıcılar, endüstriyel yazıcılar, mobil yazıcılar, kart ve yaka kartı yazıcıları, RFID yazıcılar gibi farklı ürün gruplarıyla yoluna devam ediyor.

TSC Barkod Yazıcı

TSC barkod yazıcı çeşitleri ardında güçlü bir ekibin desteği ile piyasada yer alıyor. Ürünlerini masaüstü yazıcılar, endüstriyel yazıcılar, mobil yazıcılar gibi farklı gruplara ayıran marka, her bir barkod yazıcı grubu içinde birçok yazıcı çeşidini tercihe sunuyor.

Dayanıklı, kullanımı kolay, yeni nesil teknolojilerle donatılmış, verimliliği yüksek ürünleriyle bütün ihtiyaçları karşılamayı hedefliyor.