Masaüstü barkod yazıcı modelleri ofis içi uygulamaları, perakende uygulamaları ve daha başka küçük ölçekli işletmelerde, işyerlerinde etiket basmak için kullanılan cihazlardır. Söz konusu barkod yazıcılar tamamen yeni nesil teknolojinin ürünüdür ve burada barkodun ayrıcalıkları devreye girmektedir.

Günümüzde barkodlar bilgilendirme, mal takibi, stok kontrolü, satış hizmeti ve daha pek çok amaç için kullanılabilmekte, bir ürün barkodlanarak üretimden son alıcıya kadar takip edilebilmektedir. Çeşitli şekillerden oluşan barkodlar özel cihazlara tanımlatılarak adeta o ürünün kimliği haline gelmekte, bu sayede her aşamada kontrol sağlanabilmektedir.

Diğer Barkod Yazıcılardan Farkı

Endüstriyel barkod yazıcılara nazaran masaüstü barkod yazıcı modelleri daha ekonomik ve ergonomiktir. Pek çok marka tarafından tasarlanıp üretilen bu Yazıcılar bir masanın üzerine rahatlıkla sığabilecek biçimde dizayn edilmişlerdir. Tasarım olarak küçüktürler ve bulundukları alanlarda minimum alan kaplarlar.

Fakat endüstriyel barkod yazıcılarla aynı baskı kalitesinin ve baskı hızının alınabilmesine imkân verirler. Eğer haftalık 1000 adet ve daha az sayıda barkod almanız gerekiyorsa masaüstü barkod yazıcı çeşitleri rahatlıkla işinizi görecektir.

Fakat daha fazlası için endüstriyel yazıcılara ihtiyaç vardır. İhtiyacınız olan baskı kalitesini tespit ettikten sonra iyi bir masaüstü barkod yazıcı ile rahatlıkla barkodlarınızı oluşturabilirsiniz.

Masaüstü Barkod Yazıcı Kullanım Alanları

Masaüstü barkod yazıcı modelleri yüksek baskı kalitesi ve ergonomik tasarımları ile çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu yazıcıların en yaygın kullanıldığı sektörleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Perakende sektörü,
  • Sağlık sektörü,
  • Taşımacılık sektörü,
  • Depo yönetimi sektörü,
  • İmalat sektörü,
  • Konaklama ve ağırlama sektörü.

Bütün bu sektörlerde masaüstü barkod yazıcı modelleri yüksek baskı kalitesi, verimliliği, uygulama esnekliği ve yönetim kolaylığı ile öne çıkmaktadır. Fakat her marka ve model aynı standartlara sahip değildir. Bu nedenle bütün masaüstü barkod yazıcı çeşitleri her sektörün her kademesinde kullanılmaz.

Bütün sektörler göz önünde bulundurulduğunda yazıcıların donanımsal özelliklerine göre kullanım alanları değişmektedir. Yine de en sık tercih edildikleri alanlardan birisi raf etiketlemedir. Bütün işletmelerde raf etiketleme için masaüstü yazıcılar tercih edilmektedir. Varlık etiketleri oluşturmada kullanılan barkod yazıcılar sayesinde stok kontrolleri kolaylıkla yapılabilmektedir.

Laboratuvar ve numune etiketleri olarak tercih edilmekte, hasta bilgilerinden istenen tetkiklere kadar istenen bilgiler etiketlere basılabilmektedir.

Reçete etiketleri olarak son dönemde özellikle teknolojik dönüşümüne hız veren eczanelerde kullanılmaktadır. İlaçların kullanıcı bilgilerinden kullanım şekillerine kadar her detay etiketlere basılabilmekte, böylece ilaçlar daha kolay birbirinden ayrılabilmekte, bilgiler her zaman kutu üzerinde bulunabilmektedir.

Yarı mamul ürünler barkod yazıcıların bir diğer kullanım alanlarıdır. Ürün üzerine her türlü bilgi basılabildiği için satıştan kullanıma kadar her aşamada kolaylık olmaktadır. Gönderi etiketlerinde de kullanılan masaüstü barkod yazıcılar özellikle kargoların vazgeçilmezidir.

Paketlerin üzerine gönderi, alıcı adından iletişim numaralarına, çıkış adresinden teslimat adresine kadar her detay basılabilmektedir. Böylece gönderi son ana kadar rahatlıkla takip edilebilmektedir.

Alım etiketleri olarak kullanılan masaüstü barkod yazıcı etiketleriyle işyerine giren ürün grupları takip edilebilmekte, satış ve stok gibi detaylar oluşturulabilmektedir. Hasta kimliklerinin oluşturulmasında kullanılarak ilk muayeneden son ameliyata kadar hastaların tespiti kolaylaşmaktadır.

Benzer şekilde tatil işletmelerinde konuk etiketleme olarak da konuklara dair detaylar rahatlıkla barkodlara işlenebilmekte, hizmet sunumları daha kolaylaşmaktadır.

Masaüstü Barkod Yazıcı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Masaüstü barkod yazıcı çeşitleri pek çok sektörde uygulama alanı bulsa da verim alabilmek için en temel husus doğru yazıcıyı seçebilmektir. Bunun için bazı hususlara dikkat etmek gerekmektedir. Öncelikle yazıcılar çeşitli baskı yöntemlerine sahiptir. Doğrudan termal, termal transfer ve mürekkep püskürtmeli yazıcılardan hangisinin daha uygun olduğu tespit edilmelidir.

Masaüstü barkod yazıcı çeşitleri özelliklerine göre farklı baskı çözünürlüğüne sahiptir. İnç başına nokta sayısı arttıkça çözünürlük artmaktadır. Bütün masaüstü barkod yazıcı modellerinin baskı hacmi de farklı olmaktadır. Kullanım yoğunluğunuza göre tercih yapmanız en doğrusudur.

Her barkod yazıcının maksimum etiket boyutu aynı değildir. Bu nedenle ihtiyacınız olan barkod büyüklüğüne dikkat etmelisiniz. Bağlantı özelliği dikkat edilmesi gereken bir diğer detaydır. Bazıları sadece bilgisayarlara kablo ile bağlanabilirken bazıları mobil cihazlara ya da wi-fi’ye bağlanabilmektedir.

Masaüstü Barkod Yazıcı Fiyatları

Masaüstü barkod yazıcı fiyatları bağlantı şekline, kafa ömrüne, kullanılabilirliğine, baskı çözünürlüğüne, baskı hacmine, baskı hızına, baskı genişliğine, markasına, modeline göre değişebilmektedir. Firmamız daima en kaliteli ürünleri en uygun fiyatlarla tercihe sunmaktadır.