Endüstriyel alanda müşteri taleplerini zamanında yetiştirmek, mal çıkışlarını, girişlerini, stok kontrollerini vs. yapmak oldukça meşakkatlidir. Üstelik sert koşullarda ve zorlu hava şartlarında çalışılabilmekte, bütün bunlar da endüstride kullanılan bütün makinelerin, ekipmanların, sarf malzemelerinin çok daha sağlam, verimli, hızlı ve uzun ömürlü olmasını gerektirmektedir.

Endüstriyel barkod yazıcı çeşitleri endüstride söz konusu bütün ihtiyaçları karşılayan teknoloji harikalarıdır. Barkod, etiket basmak için kullanılan bu yazıcılar termal ya da direkt baskı şeklinde çalışmakta, standart barkod yazıcılara nazaran çok daha dayanıklı ve uzun ömürlü olmaktadırlar.

Endüstriyel barkod yazıcı modelleri yüksek hacimli uygulamalar için geliştirilmiştir. Bu nedenle eğer iş yükünüz çok fazla, her gün çok fazla sayıda barkod üretmeniz gerekiyorsa bu tür yazıcıları tercih etmeniz daha uygundur. Aksi taktirde küçük işletmeler için endüstriyel barkod yazıcı kullanmak maliyetli olabilir.

Daha büyük ortam kapasitelerine sahip Endüstriyel Barkod Yazıcılar ile herhangi bir boyutta etiket oluşturmak ve daha yüksek çözünürlük elde etmek mümkündür. Bütün bunlar da kullanım alanlarında süreçlerin daha hızlı, daha güvenli ve kolay yürütülmesini sağlamaktadır.

Endüstriyel Barkod Yazıcı Teknolojileri

Teknoloji hayatın her alanına girmiş ve büyük kolaylık sağlar olmuştur. Bu açıdan barkotlama işletmelerin, fabrikaların envanter ve varlık yönetiminde büyük kolaylık sağlamaktadır. Güvenliği sağlama, Pazar araştırması, erişim kontrolü gibi pek çok hedef barkod ile çok daha kolay olmaktadır.

Barkod bir ürünün ilk imalattan, paketlemeden son alıcıya kadar takibine imkân verir. Envantere her girdiğinde barkod taranabilir ve son tüketiciye kadar izlenebilir.

Üstelik günümüzde barkodlama oldukça gelişmiş, farklı türde sembollerden barkod üretimi mümkün hale gelmiştir. Bu nedenle endüstriyel alandaki bütün işletmeler için endüstriyel barkod yazıcı çeşitleri hayati öneme sahiptir.

Endüstriyel Barkod Yazıcı ihtiyacınızı tespit ettikten sonra iki farklı teknoloji arasında seçim yapmanız gerekmektedir. Barkod yazıcılar en temelde ikiye ayrılır:

  • Doğrudan termal: Bu tür endüstriyel barkod yazıcı modelleri etiket ortamında bir görüntü oluşturmak için ısı kullanır. Bu ısı termal yazıcı kafasından çıkar. Termal kâğıt yazıcı kafasının temas ettiği yerlerde siyaha boyanır. ATM’lerde, petrol pompalarında ve daha birçok yerdeki makbuzlar bu şekildedir.

Doğrudan barkod yazıcılar daha uygun maliyetlidir. Toner, mürekkep ya da baskı şeridi kullanılmasına gerek yoktur. Bu da sarf malzemesi giderlerini azaltır. Doğrudan termal yazıcıdan çıkmış bir barkodu sıcakta bıraktığınız taktirde siyaha döndüğünü görürsünüz.

  • Termal transfer: Bu barkod teknolojisi de ısı tabanlıdır. Fakat doğrudan baskı kağıdına basılması yerine baskı kafasındaki ısıtılmış parçalar özel kurdeleyle etiketi oluşturur. Reçine, balmumu gibi malzemelerden oluşan şeritler çeşitli işlevleri yerine getirir. Reçine ya da balmumu etiket üzerinde eriyip dayanıklı, sert bir yüzey meydana getirir. Filme, kâğıda, sentetik malzemeye ya da polyestere basılabilir.

Termal transfer lekelenmeye, çizilmeye dayanıklı, uzun ömürlü etiketler elde etmeye imkân verir. Daha pahalı olmakla birlikte barkod kalitesini yükseltmek, daha anlaşılır, kolay okunur barkodlar üretmeyi sağlar.

Endüstriyel Barkod Yazıcı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Endüstriyel barkod yazıcı seçiminin doğru yapılması işyerinizde alacağınız başarıyı doğrudan etkileyecektir. Bu bakımdan bir endüstriyel barkod yazıcı seçerken şu hususlara dikkat etmenizde fayda vardır:

  • Baskı yöntemi: İhtiyacınız olan endüstriyel barkod yazıcı teknolojisini seçerken karşınızda üç tür çıkmaktadır. Doğrudan termal baskı, termal transfer baskı ve mürekkep püskürtmeli yazıcıları arasında seçim yapabilirsiniz. Her biri marka ve modele göre net barkodlar almaya izin verir.
  • Baskı Çözünürlüğü: Barkod farklı genişlikteki bir seri çubuktan meydana gelir. İnç başına 203 dpi, 300 dpi, 600 dpi gibi aralıklarda baskı çözünürlüğü elde edilebilir. İnç başına düşen nokta ne kadar yüksek olursa çözünürlük de o kadar yüksek olur. Bu nedenle daha net baskı veren makineler tercih edilmelidir.
  • Baskı hacmi: Her ne kadar endüstriyel barkod yazıcı modelleri yoğun barkod basmak üzere tasarlansa da tamamı aynı hacimde baskı yapmamaktadır. Bu nedenle üretim yoğunluğuna göre hacim tercihi yapılmalıdır.
  • En büyük etiket boyutu: Yazıcıların hepsi aynı boyutlarda barkod basmaz. Bazıları daha geniş barkodlar oluşturabilir. İhtiyacınıza göre boyutta baskı yapabilen yazıcıları tercih etmenizde fayda vardır.
  • Bağlantı özelliği: Bazı yazıcılar USB kablolu iken bazıları internet bağlantısına da sahip olabilir. Ağınıza bağlanabilen yazıcıları tercih etmek isteyebilirsiniz.

Dolayısıyla çok geniş bir alternatif vardır ve firmamız en uygun fiyata en doğru endüstriyel barkod yazıcı modeline erişiminizi sağlamaktadır.